Nespavost – příčiny, důsledky a úloha terapie: Příběh Martiny

Nespavost (neboli insomnie) není pouze občasným problémem, který lze přejít lhostejně anebo jej vyřešit prášky na spaní. Naopak, její dlouhodobé ignorování může mít závažné důsledky na naše fyzické a duševní zdraví. V tomto článku se podíváme na dlouhodobé dopady nespavosti a představíme konkrétní příběh Martiny, které terapie pomohla překonat tento nepříjemný stav.

Co je nespavost / insomnie a jak vzniká?

Nespavost / insomnie je porucha spánku, která přináší potíže s usínáním, udržením spánku nebo přílišným brzkým probouzením. To může mít negativní dopad na vaši energii, náladu i celkovou kvalitu života. Optimální délka spánku se u každého liší, avšak většina dospělých potřebuje 7 až 9 hodin spánku denně. Krátkodobá nespavost, způsobená obvykle akutním stresem, může trvat několik dní nebo týdnů. Pokud trvá déle než tři měsíce, mluvíme o chronické nespavosti, kterou je vhodné začít řešit. 1

Existují jednoduchá opatření, která mohou pomoci zlepšit spánek a přinést úlevu. Zde je několik z nich:

 • Udržujte pravidelný spánkový režim, vstávejte a choděte spát ve stejnou dobu každý den.
 • Zůstaňte fyzicky aktivní během dne, což může podpořit kvalitní spánek.
 • Omezte zdřímnutí během dne nebo je vůbec neprovádějte.
 • Omezte konzumaci kofeinu, alkoholu a nikotinu, zejména ve večerních hodinách.
 • Vyhněte se před spaním těžkým jídlům a nadměrnému pití tekutin.
 • Ujistěte se, že vaše ložnice je vhodně nastavena pro spánek (zejména se pokuste eliminovat zdroje světla a hluku).
 • Vytvořte si relaxační rutinu před spaním a vyhýbejte se modrému světlu z televize nebo telefonu (vhodnější je čtení nebo poslech relaxační hudby).

Pokud je však nespavost způsobená opakujícími se myšlenkami, dlouhodobým stresem, nebo neřešenými emocemi, je vhodný čas vyhledat pomoc. Jednou z možností je i terapie iHappy. Pokud se tedy nechcete smířit s bezesnými nocemi, kontaktujte nás nebo se rovnou objednejte na sezení s našimi terapeuty.

Co se děje s vaším tělem, pokud nespavost dlouhodobě neřešíte?

Nespavost a poruchy spánku mají mnoho negativních dopadů na naše tělo, mysl a duševní pohodu. Pokud nespíte alespoň 7 hodin denně, můžete se připravit na mnoho negativních důsledků pro Vaši psychickou pohodu i fyzické zdraví.

 • Zvýšená chuď k jídlu, což může být jedna z příčin obezity anebo cukrovky.

 • Rychle se zvyšující riziko vážných chronických onemocnění kardiovaskulárního systému včetně nemocí srdce.

 • Vyšší krevní tlak a s tím spojené civilizační choroby.

 • Lidé, kteří nedostatečně spí, se také hůře soustředí, mají problémy s pozorností, které mohou vést i k problémům v práci, studiu či podnikání.

 • Zkrácený spánek a nedostatek odpočinku mohou vést k chronické únavě, snížené imunitě, problémům s pamětí a koncentrací, a dokonce i ke zvýšenému riziku deprese.

 • Dlouhodobá nespavost může také negativně ovlivnit naši náladu, energii a naše mezilidské vztahy a pracovní výkonnost.

Jaké jsou příčiny nespavosti

Existuje mnoho příčin nespavosti nebo špatné kvality spánku. Zde jsou některé z nich seřazené podle četnosti. 2

 • Stres a úzkost
 • Nepohodlné spánkové prostředí
 • Nepříznivé životní události, jako jsou rozchody, úmrtí nebo ztráta zaměstnání
 • Konzumace kofeinu, alkoholu nebo nikotinu před spaním
 • Nepříznivé životní události, jako jsou rozchody, úmrtí nebo ztráta zaměstnání
 • Nepohodlná postel, polštáře nebo povlečení
 • Poruchy spánku jako nášlapná chodidla nebo spánková apnoe
 • Nepravidelný spánkový režim nebo změny v pracovních nebo školních hodinách
 • Nadměrná užívání technologií před spaním, jako je mobilní telefon nebo počítač
 • Psychické problémy, jako je deprese nebo úzkost

Jak je vidět, jedním z hlavních faktorů, který může výrazně ovlivnit kvalitu spánku, je stres. 3 Obavy, opakující se myšlenky, stres a úzkosti zaměstnávají Vaší mysl a v případě nespavosti ji nedovolí v poklidu ukončit den a usnout. Spánek je přitom klíčový pro správnou funkci mozku a psychickou pohodu. Během spánku se mysl regeneruje, dochází k ukládání a konsolidaci nových informací a pročišťuje se přebytečný mentální balast z předchozího dne. Nedostatek spánku může naopak vést ke zvýšené podrážděnosti, snížené koncentraci, náladovým výkyvům a snížené odolnosti vůči stresu a emocionálním výzvám. Kvalitní spánek je proto nezbytný pro optimální funkci mozku a psychickou pohodu.

"Když se cítíte pod tlakem nebo máte obavy ohledně různých aspektů svého života, vaše mysl může být v noci nadměrně aktivní, což může ztížit usínání a udržení spánku. Přitom kvalitní spánek je zásadní pro psychickou pohodu a odolnost."

Nadto, stresující životní události jako je úmrtí blízké osoby, závažná nemoc, rozvod nebo ztráta zaměstnání mohou vést k zvýšené úrovni stresu a úzkosti. Tyto události mohou být spojeny s emocionálním napětím a nejistotou, které se mohou projevit i během spánku. Myšlenky a obavy týkající se těchto událostí mohou obtěžovat a rušit vaše usínání a spánek, což může vést k nespavosti a dalším problémům se spánkem.

Jak může pomoct terapie s iHappy?

Nebuďte součástí až 40 % české populace, která trpí nespavostí. 4 Zlepšete své duševní zdraví a psychickou pohodu, což povede k lepšímu usínání a kvalitnějšímu spánku.

 • Terapie iHappy se zaměřuje na identifikaci a odstranění příčin stresu a úzkostí, které mohou negativně ovlivňovat kvalitu spánku.

 • Pomocí osvědčených terapeutických metod klientům umožňuje řešit tyto problémy jednou provždy, což vede k vyšší psychické pohodě a emoční odolnosti.

 • Terapie rovněž poskytuje prostor pro sdílení emocionálního břemene spojeného se stresujícími životními událostmi.

 • Díky terapii iHappy mohou klienti snížit intenzitu myšlenek a obav týkajících se stresujících událostí a lépe se vyrovnat se situacemi, které by jinak mohly rušit jejich spánek.

Paní Martina s dlouhodobou nespavostí

Na naší terapii jsme se potkali s Martinou, 35letou mladou ženou, která trpěl dlouhodobou nespavostí již několik let. Její stav začal ovlivňovat nejen její pracovní výkon, ale i osobní život a vztahy. Martina se cítila stále vyčerpanější, podrážděnější a méně schopná se soustředit. Přestože si byla vědom svého stavu, váhala vyhledat pomoc. Občas zkusila užít prášek na spaní, ale tuto cestu nepovažovala za dlouhodobou a hlavně vhodnou. Po dlouhém váhání se odhodlala vyzkoušet terapii a podívat se na příčinu svého problému s nemožností usnout a dobře se vyspat.

Jak terapie změnila Martině život

Na začátku se Martina vlivem velkého vyčerpání a chybějící regeneraci cítila velmi špatně, popisovala svou frustrovanou náladu s depresivními myšlenkami jako pomyslné dno, na které dopadla. Naštěstí se svou situaci rozhodla aktivně řešit a vyhledala terapeuta. Během terapeutického sezení Martina získala lepší pochopení příčin své nespavosti a naučila se vyřešit stresory v jejím životě, které jí bránily usnout a kvalitně se vyspat. V jejím případě byla porucha spánku až druhotným problémem, kdy jako hlavní se ukázaly stále se opakující myšlenky a strach ze selhání v práci i partnerském vztahu. Společně jsme nalezly příčinu jejích pocitů v jedné konkrétní situaci a vyřešily ji jednou pro vždy.

Ihned večer po terapii, s úsměvem popisuje Martina, že usnula lehce a spala celou noc, což se jí nepodařilo několik měsíců! Další den se cítila odpočatější a plná energie i dobré nálady. Do týdne od terapie se Martina cítila už zcela jinak. Její spánek se zlepšil, začala se cítit odpočatější a energičtější během dne, a její pracovní výkon i mezilidské vztahy se začaly samy zlepšovat. Martina si uvědomila, že vyhledání terapie nebylo projevem slabosti, ale odvahy a péče o sebe. Terapie jí poskytla vedení, nástroje a podporu, kterou potřebovala k tomu, aby se vrátila ke zdravému a vyváženému životu.

Nechte se inspirovat

Příběh Martiny ukazuje, jak důležité je neignorovat signály svého těla, jako například nespavost a hledat vhodnou pomoc. Terapie může být účinným nástrojem pro zvládání nespavosti a zlepšení kvality života. Nechte se inspirovat příběhem a neváhejte vyhledat pomoc, pokud se potýkáte s problémy se spánkem. Je to investice do vašeho zdraví a blaha, která se v dlouhodobém horizontu vyplatí.

Autorka článku:

Andrea Vokálová

Terapeutka iHappy. Její životní poslání je pracovat s lidmi, které v životě něco trápí, chtějí to změnit a užívat si život svobodně s lehkostí podle sebe.

Online terapie osobního rozvoje iHappy

 • Sezení se zkušenými a terapeuty, kteří od roku 2019 pomohli více než 6.000 spokojených klientů.

 • Účinná a logická metoda, která přináší jasné výsledky už po prvním sezení (není nutné docházet opakovaně).

 • Efektivní metoda vhodná pro řešení akutních i dlouhodobých problémů a také jako metoda osobního rozvoje.

 • Jednotná cena za terapii 2.900 Kč / 120 minut.

Nebuďte v tom sami, pomůžeme vám.

Rozhodněte se pro šťastnější a pohodovější život díky iHappy. Přinášíme příběhy klientů, kteří se odhodlali aktivně přistoupit ke změně svého myšlení a prožili na vlastní kůži výhody terapie s iHappy.

Příběhy našich klientů